Agnieszka. Osiecka między wierszami – Piotr Derlatka
"Pisząc tę książkę, zrozumiałem, że nie ma jednej prawdy o Osieckiej. Każdy ma swoją. Ja też".
Gdyby Agnieszka Osiecka żyła w naszych obecnych czasach to z pewnością jej postać byłaby częstym gościem wszelakich mediów plotkarskich. A gdyby występowała w popularnych obecnie podcastach to jej skomplikowana i artystyczna natura mogłaby wzbudzić sporo kontrowersji i zgorszenia. O takich nietuzinkowych osobowościach z pewnością więc nie pisze się łatwo, bo jak ubrać w odpowiednie słowa tak wiele sprzeczności. Ta biografia pokazuje, że jest to jednak możliwe.
Piotr Derlatka to urodzony w 1978 r. w Starachowicach doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, teatrolog i nauczyciel. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor kilku książek, ma słabość do dwudziestolecia międzywojennego, mieszka obecnie w Poznaniu.
"Agnieszka. Osiecka między wierszami" to biografia poetki podzielona na dziewięć rozdziałów ukazujących poszczególne etapy jej życia. Każdy z nich rozpoczyna się fotografią będącą swoistym wprowadzeniem do samej treści.
Jaka była Agnieszka Osiecka? Na to pytanie w dużej mierze odpowie ta biografia, która w przekrojowy sposób prezentuje życie poetki. Piotr Derlatka w swojej książce skupia się bowiem na trzech głównych płaszczyznach, jakie definiowały jej codzienność, czyli na relacji z mężczyznami, na nałogu alkoholowym i na działalności artystycznej. Każda z nich ukazana została z kilku perspektyw, gdyż autor przytacza wiele wypowiedzi z otoczenia Osieckiej, które niewątpliwie wzbogacają obraz jej ponadprzeciętnej postaci. Warto także przy tym wspomnieć, że zawarte w książce unikatowe wspomnienia Daniela Olbrychskiego, Hanny Bakuły, Ewy Błaszczyk i innych bardzo często zawierają także swoiste smaczki obyczajowe minionej epoki.
Nie da się zaprzeczyć, że drugą bohaterką tej książki jest samotność, która okazuje się wieczną towarzyszką Agnieszki Osieckiej. Był bowiem w życiu poetki Marek Hłasko, był Daniel Passent i inni kochankowie, ale to właśnie samotność wywoływała w niej ciągły głód nowych doznań. W biografii ta płaszczyzna została dość mocno wyeksponowana, a przy jej zgłębianiu nasuwa się pytanie, czy autorka kultowych tekstów była w ogóle szczęśliwa?
Piotr Derlatka dzięki swojej książce pozwala nam przede wszystkim poznać Agnieszką Osiecką jako człowieka ze wszelkimi słabościami, począwszy od trwania w skomplikowanych związkach, a skończywszy na niemożności pogodzenia się z upływającym czasem. Człowieka, któremu trudno się żyje, bo "mam straszliwego wroga, a tym wrogiem jestem ja sama (...)". Ten autentyzm może więc niektórych fanów twórczości poetki zaskoczyć, bo jej postać w tej biografii nie jest w żaden sposób pomnikowa.
Agnieszka Osiecka odeszła na własnych zasadach i jak pokazuje ta wnikliwa biografia, również w ten sposób żyła. Była niespokojnym duchem, wielobarwnym ptakiem, wiecznie nienasycona życiem i pewnie właśnie to tak bardzo fascynuje nas w jej postaci. Niewątpliwie warto dzięki tej biografii spróbować zrozumieć między wierszami naturę Osieckiej, a przy okazji przenieść się na chwilę do analogowych czasów, w których słowo miało tak wielką wartość i moc.
Jestem naprawdę bardzo ciekawa tej publikacji.
OdpowiedzUsuńWidzę zmiany na blogu. Muszę się zaopatrzyć w książkę o A. Osieckiej.
OdpowiedzUsuńNa pewno jest to interesująca biografia.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa postać. Właśnie jestem po lekturze "Lubię farbować wróble".
OdpowiedzUsuńAgnieszka Osiecka to postać której nie da się zamknąć w żadnych ramach, sądzę więc że warto jeszcze bliżej ja poznać.
OdpowiedzUsuńto była kobieta legenda
OdpowiedzUsuńNa pewno książka pokazuje nieco inne oblicze pani Osieckiej, niż znamy.
OdpowiedzUsuńChętnie zajrzałabym do tej książki.
OdpowiedzUsuńLubię biografie, nie ukrywam, że chętnie przeczytałabym tę książkę. Zapisuję! Pozdrawiam. :)
OdpowiedzUsuń