5 ebooków z literatury pięknej, które warto mieć w swojej cyfrowej bibliotece

 

W dobie XXI wieku miłośnicy czytania mogą obcować ze słowem pisanym w tradycyjnej formie pod postacią książki papierowej oraz poznawać nowe literackie opowieści w formie cyfrowej, jakimi są ebooki. W obecnych czasach nie ma bowiem znaczenia, jak czytamy, ale co czytamy i to nad tym warto skupić się w swojej literackiej wędrówce. A czytać warto literaturę piękną, która wzrusza, rozbawia, ale przede wszystkim skłania do głębszej refleksji. Oto propozycje z segmentu literatura piękna – ebooki, które warto mieć w swojej cyfrowej bibliotece.



Wegetarianka - Han Kang

"Wegetarianka" to książka składająca się z trzech części, a ich wspólnym punktem jest kobieta – Yŏng-hye. Czytelnik oczami jej męża obserwuje przemianę bohaterki, która pod wpływem snu przestaje jeść mięso i staje się wegetarianką. W drugiej części, szwagier dziewczyny będący artystą obsesyjnie pragnie zobaczyć mongolską plamkę Yŏng-hye, dzięki której stworzy swoją artystyczną wizję. Ostatnia część to widziany oczami siostry Yŏng-hye, obraz choroby bohaterki i jej zagubienie w życiu.

Dzieło Han Kang jest cieniutką książką. Książką niełatwą, specyficzną i na pewno psychodeliczną, zadającą pytanie o istotę człowieczeństwa i granice naszej wolności. To spotkanie z literaturą koreańską pełne kontrowersji i dwuznaczności.


Godziny - Michael Cunningham

W roku 1923 Virginia Woolf rozpoczyna pracę nad książką życia, czyli „Panią Dalloway”. Mieszkając na przedmieściach Londynu wraz ze mężem, nie czuję się szczęśliwa. Wie bowiem, że nie tak miało wyglądać jej życie.

Rok 1949 Laura Brown to idealna pani domu, matka małego synka Richiego, nosząca w sobie drugie dziecko i posiadająca kochanego męża. Przed szarą rzeczywistością ucieka w świat książek, a jej ulubioną lekturą staje się „Pani Dalloway”. Laura nie jest szczęśliwa, a po impulsywnym pocałunku przyjaciółki odkrywa prawdę, która od dawna w niej drzemie.

Clarissa Vaugham to mieszkanka współczesnego Nowego Jorku z końca dwudziestego wieku. Bohaterka od piętnastu lat trwa w związku homoseksualnym z inną kobietą, ale zastanawia się jak potoczyłoby się jej życie, gdyby związała się ze swoim przyjacielem, który nazywa ją Panią Dalloway.

„Godziny” to opowieść o jednym dniu z życia trzech kobiet, żyjących w różnych czasach. Wszystkie zaplątane są w niewoli upływających godzin, w czasie których wspominają przeszłe bądź nigdy nieosiągalne szczęście. Ta książka to pogłębione studium psychologiczne kobiety.



Ona i dom, który tańczy – Małgorzata Oliwia Sobczak

Iwa to młoda kobieta, która po długim czasie nieobecności, przyjeżdża do starego, rodzinnego domu na Żuławach, by wyjaśnić tajemnicę ostatnich słów, jakie na łożu śmierci wypowiedziała jej matka Józefina. Tak rozpoczyna się wędrówka po czasie i przestrzeni życia trzech pokoleń kobiet – babci Antoniny, matki Józefiny i jej córki Iwy. Okazuje się bowiem, że każda z nich skrywała tajemnice i każda chciała być po prostu szczęśliwa.

Losy kobiet kreślone piórem Małgorzaty Oliwii Sobczak to wyjątkowa, nieco metafizyczna, podróż po czasie i po przestrzeni. Niosąc ze sobą uniwersalne przesłanie, dotyczące odwiecznego poszukiwania szczęścia, wyzwala mnóstwo emocji, które trudno okiełznać.



Nikt nie idzie – Jakub Małecki

Olga pod wpływem impulsu zabiera z przystanku Klemensa, upośledzonego chłopca-mężczyznę z balonikami, którego matka niespodziewanie zmarła na zawał serca. Bohaterka nie potrafi znaleźć swojego miejsca w życiu, a postać Klemensa z niezrozumiałych względów w jakiś sposób ją fascynuje. Jest jeszcze Igor, czyli chłopak od liści oraz fascynacja Japonią. Losy bohaterów splatają się ze sobą, a wielkie miasto codziennie ożywa na nowo.

Czy można oszczędnie obchodzić się z każdym słowem i jednocześnie dotykać tak wielu istotnych, egzystencjalnych problemów? Można. Tak wyraziście robi to tylko Jakub Małecki, mistrz subtelności w literackim wydaniu. "Nikt nie idzie" to książka, która uwodzi od pierwszej do ostatniej strony zarówno formą przekazu, kreacją świata przedstawionego, jak i zwyczajnością, która ukazana w takiej perspektywie, potrafi intrygować. To propozycja dla smakoszy literackich doznań, poszukujących w słowie pisanym niebywałych wrażeń.



Srebrny łańcuszek – Edward Łysiak

Rok 2023. Robert Grysiecki planuje napisać powieść opartą na wspomnieniach Józefa, który walczył pod Monte Cassino. W międzyczasie bohater stara się rozwikłać zagadkę dotyczącą znajomości jego żony z pewną poczytną pisarką powieści obyczajowych.

Rok 1939, wieś Rybaki. Czternastoletni Adam Rostoński ucieka do Rumunii, a następnie zostaje przetransportowany na Bliski Wschód. Tak rozpoczyna się jego pełne niebezpieczeństw żołnierskie życie.

Dzięki takim książkom, jak "Srebrny łańcuszek" przekonujemy się o tym, jak wielki wpływ miały dziejowe wydarzenia na losy jednostki. Przekonujemy się także o tym, że każdy z nas nosi w sobie jakąś historię godną opowiedzenia – jedni naznaczoną okrutną wojną i tułaczym losem, a inni osobistą tragedią, jaka zdeterminowała ich dalsze życie.


Literatura piękna oferuje czytelnikowi pełną paletę czytelniczych doznań. Ebooki z tej półki to bowiem nie tylko zwykła rozrywka, ale pokarm dla naszej duszy, dlatego warto poznać zaprezentowane propozycje, które niewątpliwie wzbogacają nas na wielu płaszczyznach naszego życia.

2 komentarze:

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger