Noc Swaroga – Krzysztof Spadło

 


"Tak się dzieje od zarania dziejów (…)".


Według jednego z bohaterów drugiego tomu "Czasotorium", podróże w czasie niosą ze sobą niepokój oraz sprzeczne emocje i doznania, a wszechobecny strach miesza się z ekscytacją i lękiem przed nieznanym. Takie same uczucia towarzyszą czytelnikowi podczas lektury tej książki, w której chyba największym zaskoczeniem jest sam… Gall Anonim. 

Krzysztof Spadło to "łowca wrażeń i kolekcjoner miłych wspomnień, któremu pisanie sprawia frajdę". Jest scenarzystą, reżyserem i producentem materiałów filmowych. Zadebiutował zbiorem opowiadań zatytułowanym "Marzyciele i pokutnicy", a wierne grono czytelników przyniosła mu więzienna epopeja pt. "Skazaniec". Jest jednym z prekursorów polskiego self-publishingu.

Komisarz Piotr Jasiński przenosi się do roku 1316. Jego obecność zostaje jednak zauważona przez ówczesnego opata, którym okazuje się zaginiony zimą 1979 roku, major bezpieki Włodzimierz Kine. Swoją wędrówkę w czasie przeżywa także Magda, która z nabytą wiedzą dotyczącą wizażu, całkiem nieźle odnajduje się w XIX-wiecznym Breslau. Aspirant Ziętek także wędruje w czasie, zostając zesłanym głęboko w przeszłość.

Drugi tom "Czasotorium" rozpala wyobraźnię czytelnika do czerwoności, gdyż wraz z bohaterami zostaje kilkukrotnie przeniesiony w czasie i w przestrzeni, poznając realia różnych epok. Począwszy od średniowiecza i obecnych w tych czasach iście gangsterskich metod pobierania podatków od mieszkańców klasztornych ziem, a skończywszy na przedziwnym kompleksie z przyszłości. Tym samym, Krzysztof Spadło zaprasza do pasjonującej wędrówki, która zaciekawia detalami świata przedstawionego i ujmuje dbałością autora o wszelkie szczegóły.

Wielość epok, w jakich Krzysztof Spadło umiejscawia swoich bohaterów, wpływa na atrakcyjność fabularną całej książki, a towarzysząca czytelnikowi niewiadoma dotycząca wyboru kolejnej daty przez autora, przynosi ze sobą swoisty dreszczyk emocji. Jednak największą frajdę podczas czytania wywołuje połączenie prawdy historycznej i fikcji literackiej, gdyż na łamach powieści pojawiają się postacie znane nam z lekcji historii i takowe wydarzenia, które autor zręcznie splata z losami podróżników w czasie. Wszystkie te elementy pozwalają popuścić wodze fantazji i przede wszystkim zapewniają świetną, czytelniczą rozrywkę.

Komisarz Jasiński, Magda vel Cecylia Gawen, czy też aspirant Ziętek to "ofiary czasu". Ich skomplikowane losy angażują uwagę czytelnika i wywołują powstanie pytań filozoficznych w temacie podróży w czasie. Cała ta warstwa skłania do refleksji nad determinizmem i paradoksami, jakie mogłyby wystąpić na gruncie tego, że każde nasze działanie ma swój skutek. Nie sposób podczas lektury tej książki uciec od tego typu rozmyślań, co niewątpliwie stanowi jej wartość dodaną.


"Noc Swaroga" będąca kontynuacją książki "Jutro będzie wczoraj" ominęła tak zwana "klątwa drugiego tomu", gdyż powieść ta angażuje zarówno w warstwie losów poszczególnych bohaterów, jak i na poziomie problematyki podróży w czasie w powiązaniu ze słowiańską mitologią. Cieszy mnie fakt, że Krzysztof Spadło sięga do nieco zapomnianych źródeł i przed polskim czytelnikiem odkopuje pradawną wiedzę. A samą wisienką na torcie jest wątek Galla Anonima i jego tajemniczego życiorysu, potwierdzający pełną pomysłów wyobraźnię autora. Czekam z niecierpliwością na kolejny tom tego rewelacyjnego cyklu.


Filmowy zwiastun II tomu powieści Czasotorium - "Noc Swaroga" 😀


Książkę kupicie w dobrej cenie na:

👉 https://wydawnictwokago.pl/pl/c/NOWOSC/42




Egzemplarz recenzencki otrzymany od autora.

3 komentarze:

  1. Z chęcią sam bym przeczytał, pozdrawiam Wiolu .

    OdpowiedzUsuń
  2. Pan Krzysztof świetnie pisze, więc muszę poznać tę historię.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię tego typu książki :) Z przyjemnością przeczytam!
    Zdrowych, spokojnych świąt dla Ciebie i Twoich bliskich :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger