Sekrety Białej. Dworek - Agnieszka Panasiuk



Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach


"Szkolnictwo, harcerstwo, ogniska kultury i biblioteki, swoiste domy książek to pomniki na miarę naszych czasów".


Ostatni tom cyklu "Sekrety Białej" zupełnie niespodziewanie przypomniał mi o piosence, którą po raz pierwszy usłyszałam dawno temu na starej płycie winylowej kupionej na pchlim targu. To utwór Anny German pt. "Człowieczy los", którego słowa idealnie wpisują się w przesłanie tej czterotomowej opowieści.

Agnieszka Panasiuk pochodzi z Białej Podlaskiej, jest z wykształcenia nauczycielką historii, ale zawodowo pracuje w administracji. Ze swoim miastem związała całe życie, pasjonuje się ogrodnictwem i dobrym filmem. Wolny czas spędza w otoczeniu rodziny, jest laureatką konkursów literackich. Zadebiutowała w 2020 r. powieścią pt. "Podróże serc".

Anna kocha swoją pracę w bibliotece i pasjonuje się historią oraz kulturą Południowego Podlasia. Pewnego dnia w jej ręce trafia zagadkowa gazetka z 1919 r., której redaktorką była tajemnicza Nora. Anna kochająca przeszłość postanawia rozwikłać tajemnicę nieznanego dotychczas tytułu prasowego. W jej życiu prywatnym także wiele się dzieje, gdyż nagle pojawiają się rodzinne problemy, a przyjaciel sprzed lat nie daje o sobie zapomnieć.

Woli zająć się przeszłością i nie potrafi stawić czoła niepewnej przyszłości. To właśnie ona, czwarta z przyjaciółek, chyba najbardziej zagadkowa i wyobcowana, staje się bohaterką finalnego tomu cyklu. Losy Anny zaskakują, gdyż jak się okazuje, jej przeszłość obarczona jest sporym bagażem trudnych doświadczeń. I to właśnie dzięki tej warstwie bohaterka zyskuje nową twarz, a jej postawa wobec życia wydaje się być dla czytelnika o wiele bardziej zrozumiała.

Anna to prawdziwa pasjonatka Południowego Podlasia i ta właśnie pasja wyziera z kart tej powieści. A wraz z nią nostalgia za przeszłością, szacunek do tradycji, umiłowanie Podlasia oraz etos pracy etnograficznej. Elementy te tak mocno odczuwalne podczas lektury zachwycają i wręcz zachęcają do odwiedzenia tej części naszego kraju. Mam wrażenie, że Agnieszka Panasiuk poprzez właśnie tę bohaterkę pokazała w całej krasie swoją miłość do historii i kultury.

Zgodnie z tytułem cyklu, również w tej części pojawia się sekret, czyli ta warstwa powieści dotykająca historii Białej Podlaskiej. Tym razem zagadka przywołana za pomocą gazety "Przedświt" zabiera czytelnika do czasów niepodległej Polski, gdzie w kreującej się nowej sytuacji politycznej walczono z bolszewikami. Mocno zauważalnym w tej płaszczyźnie staje się wydźwięk patriotyczny, w tym miłość do Ojczyzny oraz budowanie tożsamości Polaków poprzez upowszechnianie czytelnictwa. Książkowy wątek związany z misją redaktorki Nory mocno intryguje i chwyta za serce.

Cztery różne bohaterki, cztery różne miejsca i jedna Biała Podlaska z sekretami przeszłości, które z wielką uwagą i fascynacją chce się odkrywać. Odwiedzając "Kamienicę", "Leśniczówkę", "Chatę" i "Dworek" przekonacie się o tym, że przeszłość bardzo często konfrontuje się z teraźniejszością, pokazując jak kręte potrafią być ludzkie losy. "Sekrety Białej" to jeden z lepszych cykli obyczajowo-historycznych, jakie udało mi się przeczytać w ostatnich latach. 



Recenzja powstała w ramach wspólpracy z Wydawnictwem Szara Godzina.

11 komentarzy:

  1. Lubię takie książki, które poza historią wymyśloną dotykają prawdziwych zdarzeń z przeszłości.

    Samoloty wojskowe to oddzielna kategoria podziwiania moim zdaniem. Szczególnie te wielkie transportowe.

    Pozdrawiam!
    https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Niebawem ja również będę czytała tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem bardzo ciekawa tego cyklu, bardzo chętnie poznałabym go bliżej. Mam nadzieję, że niedługo będę mogła, na tę chwilę tylko zbieram tytuły do mojej listy do przeczytania :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Z czasem z pewnością sięgnę, ale tyle ciekawych książek, a czas z gumy nie jest :(

    OdpowiedzUsuń
  5. Brzmi ciekawie, chciałabym przeczytać 😊

    OdpowiedzUsuń
  6. Też jestem ciekawa, zapisuję na zaś 🤩

    OdpowiedzUsuń
  7. Cała seria mnie zainteresowała i chętnie poznałabym ją od początku.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciekawy klimat. Brzmi interesująco.

    OdpowiedzUsuń
  9. Lubię obyczajowo-historyczne powieści :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ciekawa seria, ale tym razem jednak się wstrzymam z dopisywaniem do mojej listy. :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie znam jeszcze tej serii i chociaż rzadko sięgam po tego typu książki to chciałabym sięgnąć chociażby po pierwszy tom - ot tak w tamach wychodzenia ze swojej czytelniczej strefy komfortu.
    Pozdrawiam
    Natalia

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger