Jak zachęcić nastolatków do czytania?
Zdajemy sobie sprawę z tego, że Polacy statystycznie nie czytają zbyt wielu książek. Jeśli nie robią tego dorośli, to często również ich dzieci nie są tym zainteresowane. Na szczęście są gatunki, które potrafią trafić do młodego pokolenia. Dobrze może sprawdzić się fantastyka, horror (oczywiście dopasowany do wieku odbiorcy), a także komiks.
Czy fantastyka to tylko wróżki i elfy?
Powiedzmy sobie wprost, książki fantastyczne są studnią bez dna. Nie powinny kojarzyć się tylko i wyłącznie z Hobbitem i Harrym Potterem. Stereotypizacja tego gatunku i sprowadzanie go do dwóch najbardziej rozpoznawalnych dzieł fantastyki jest mocnym uproszczeniem. Tymczasem fantastyka dzieli się na trzy zasadnicze nurty, nurty te zaś dzielą się na kolejne podgatunki.
Fantastyka jest częścią naszego społeczeństwa, naszej kultury. Przypomina lustro, w którym odbijają się nasze marzenia i lęki. Z tego powodu nie wolno lekceważyć literatury fantastycznej, za to warto się z nią zaprzyjaźnić. To często najlepsze książki dla nastolatków, które wcześniej nie czytały.
Fantasy
Ten nurt wykorzystuje motyw magii i istot nadprzyrodzonych. Akcja utworów dzieje się w świecie odrębnym od realnego i zadziwiająco często nawiązuje do europejskiego średniowiecza. Właśnie tu spotkamy mitycznych herosów, wiedźmy, smoki i jednorożce. Mimo że akcja wydarzeń dzieje się w świecie fantastycznym, wykreowanym przez autora, muszą nim rządzić prawa podyktowane wewnętrzną logiką charakterystyczną dla tego uniwersum. Nurt fantasy jest spadkiem po legendach, baśniach, podaniach; innymi słowy jest to dziedzictwo folkloru. Fantasy pozwala nam uciec od rzeczywistości i posmakować świata pełnego awanturniczych przygód.
Horror
Każda szanująca się księgarnia internetowa musi oferować swojemu czytelnikowi fantastykę z gatunku horror. Horror, inaczej fantastyka grozy, zakłada obecność istoty wymykającej się ludzkiemu poznaniu, a więc nierealnej. Istota ta musi czyhać na bohatera, najlepiej zagrażać jego życiu. Cechą wyróżniającą horror jest towarzyszące lekturze uczucie niepokoju. My, czytelnicy, czytając o bladej istocie w pelerynie i z ostrymi kłami, rozpoznajemy w niej wampira i dobrze wiemy, czemu patrzy na bohatera wygłodniałym wzrokiem. Fantastyka grozy mówi zadziwiająco dużo o naszych lękach. Dobrze wie, czego boi się czytelnik i czego boi się społeczeństwo.
Komiks
Jeśli nastolatek nigdy nie czytał książek, to ich objętość może go przerażać. Na szczęście nie musi zaczynać od niczego skomplikowanego. Tak naprawdę komiks to często znakomity start dla nowicjuszy. Kolorowe ilustracje zachęcają do lektury, a fabuła również może być naprawdę porywająca. Niektórym może wydawać się, że są to pozycje jedynie dla najmłodszych dzieci. Nie jest to jednak prawda, na rynku znajdziemy również komiksy dla starszych osób, a nawet dla dorosłych. Możemy zaskoczyć się tym, na jak wysokim poziomie stoją niektóre tomy.
Jak widać pozycji dla nastolatków jest sporo. W dodatku istnieje jeszcze wiele gatunków, które również mogłyby trafić do młodszych ludzi. Warto podsuwać swoim dzieciom różne książki, bo nigdy nie wiemy, co przypadnie im do gustu.
To prawda. Moi nastoletni siostrzeńcy i siostrzenice najczęściej sięgają po fantastykę i komiksy.
OdpowiedzUsuńFantasy is my favorite genre because the variety is amazing
OdpowiedzUsuńMyślę, że dla nastolatków przede wszystkim ważne są wzorce czytelnicze - jak młody widzi, że rodzic czyta, to sam też będzie chętniej sięgał po książki.
OdpowiedzUsuńoj tak przykład idzie z góry, dzieci biorą często przykład z dorosłych.
OdpowiedzUsuńPożyteczny post Wiolu. Z tym czytaniem u nastolatków jest różnie, pozdrawiam :-) .
OdpowiedzUsuńCóż mogę napisać... Przykład idzie z góry...
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis. Mój syn, jak tylko nauczył się składać litery, zaczął czytać komiksy. Potem książki dla dzieci, głównie perypetie dzieci w jego wieku, gdzie jest wiele obrazków. Następnie sięgał po książki młodzieżowe, a ostatnio zapytał czy kupię mu "To" S. Kinga (syn jest fanem horrorów). Tą książkę wybiłam mu z głowy (ma 13 lat) ale widać, jak rozwija się w nim czytelnicza moc 😁💪
OdpowiedzUsuńInteresujący artykuł. Fakt, że literatura dla młodzieży kojarzy się z wyżej wymienionymi gatunkami. Pobudzają wyobraźnię i pozwalają "odlecieć" w inny wymiar. Ważne, by młodzi czytali, a z czasem może sięgną po inne gatunki.
OdpowiedzUsuńMyślę, że kluczowe jest zachęcanie do czytania od najmłodszych lat. Jak dziecko widzi rodziców z książką, jak podsyłają mu ciekawe tytuły to jest szansa, że złapie bakcyla i potem jako nastolatek też będzie czytał. Ale oczywiście pewne gatunki mogą spodobać się młodzieży bardziej niż inne i twoje propozycje uważam za trafne :)
OdpowiedzUsuńCiężko w obecnych czasach zachęcić dzieci do czytania, gdyż większość woli telefony, komputery itp. od papierowych książek.
OdpowiedzUsuńKomiksy są ostatnio w modzie, więc może to przełamie trend :)
OdpowiedzUsuńCzytam od czasów nastoletnich i lubię zachęcać innych do czytania. Pamiętam, że w mojej podstawówce mieli straszny sposób na zachęcanie. Kazali wypożyczać książki, bo inaczej wstawiali negatywną uwagę. Nie przeczytałam żadnej książki z tego przymusowego wypożyczania.
OdpowiedzUsuńMyślę, że przykład idzie też z góry.
OdpowiedzUsuńMoja siostra, szwagier czytają książki i ich córki od małego też lubią tak spędzać czas.
I rzeczywiście przeważa fantastyka i komiksy. Choć starsza siostrzenica swego czasu lubiła też mitologie.
Jestem częstą klientką w bibliotece i nie wyobrażam sobie żeby nie było niej kryminałów.
OdpowiedzUsuńHow beautiful explanation
OdpowiedzUsuńNajlepiej zachęcić dzieci własnym przykładem ;). A jak to nie pomaga, to faktycznie można podsunąć jakąś ciekawą książkę. Mnie do czytania zachęcił Harry Potter :)
OdpowiedzUsuńZachęcić nastolatków do czytania jest ciężko. Zwłaszcza, że mamy "super nudne" albo "super nudno" prowadzone lektury o.o Pamiętam jaki napięty grafik lektur miałam.. I same książki nie były złe ale prędkość i zmuszanie do czytania to była katorga..
OdpowiedzUsuńPozdrawiam! Miłego dnia :)
Zapraszam również do mnie w wolnej chwili ;) (nie mam profilu bloggera, dlatego zostawiam link)
Wildfiret
Niestety ciężko zagonić nastolatka do książek ;) Tych szkolnych, ale i takich do czytania dla rozrywki. Mój syn np. wcale nie chce czytać tych z fabułą, czy to horror czy komiks. Lubi za to czasami sięgnąć po albumy przyrodnicze, historyczne czy inne popularnonaukowe ;) Dobrze, że jest taki duży wybór z książkami w księgarniach :)
OdpowiedzUsuńMyślę, że własny przykład bardzo dużo daje.
OdpowiedzUsuńTakże książki obyczajowo-psychologiczne. Kryminały.
OdpowiedzUsuńDobrze byłoby im podsuwać wartościowe pozycje do czytania. Kilka dobrych, które czytałam w tym roku:
OdpowiedzUsuńSłowik
Kristin Hannah
Piętno Midasa
Czas burz
Niebieski Lubin
Niespokojne niebo
Pani Churchill
Kotański
Doktór Anna
Jeśli ktoś zastanawiał się nad wydaniem samodzielnie ksiażki, polecam ten artykuł https://novaeres.pl/jak-wydac-ksiazke Znajduje się tutaj wiele wartościowych porad o tym jak wydać ksiażkę.
Komiksy najmocniej działają na wyobraźnię dziecka i nastolatka a także mangi ;)
OdpowiedzUsuńMausam SMS
OdpowiedzUsuńRamzaan SMS
Husan Shayari
Mausam Shayari
School Life SMS
Tanhai Shayari
Doctor SMS
Bewafa Shayari
https://shayari.cc