"Męskość. Opowieść o uzależnieniu" pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach
23 maja swoją premierą będzie miała mocno nietuzinkowa książka, którą Subiektywnie o książkach objęło patronatem medialnym, czyli "Męskość. Opowieść o uzależnieniu" Łukasza Chotkowskiego.
Liczba stron: 112
Sześć czarno-białych fotografii autorstwa Konrada Parola
ISBN 978- 83-60699-37-9
miękka oprawa
ADiT, Warszawa 2018
cena: 25 zł
„O męskości – w zdefraudowanych czasach. Dawno nie miałem poczucia, żeby ktoś tak głęboko pisał o mnie. O mężczyźnie, facecie, chłopcu, od którego wciąż wymaga się siły lub słabości, w zależności od kontekstu. Łukasz Chotkowski fascynująco pisze o podróży w głąb, która znieważa definicje. Zgoda na siebie, oto prawdziwe wyzwanie”
- Łukasz Maciejewski, krytyk teatralny i filmowy
- Łukasz Maciejewski, krytyk teatralny i filmowy
Autorka zdjęcia na okładce: Magda Hueckel
Debiutancka powieść znanego dramaturga współpracującego z Mają Kleczewską, współautora spektakli granych na całym świecie (m. in. Wściekłości wg Elfriede Jelinek pokazywanej na Biennale w Wenecji).
Akcja książki dzieje się w ciągu kilkunastu godzin w czasie medytacji w aśramie w Nepalu. Bohater, trzydziestopięcioletni warszawiak pochodzenia żydowskiego, przygląda się różnym aspektom podróży, która funkcjonuje zarówno w wymiarze przestrzennym, jak i jako wyprawa w głąb własnego umysłu, przez meandry wspomnień. Mężczyzna konfrontuje się z umierającym na raka ojcem, pierwszym rozwodem i powikłanymi doświadczeniami z kobietami. Podejmuje próby przekroczenia własnego wstydu, który przestaje jawić się jako deprecjonujący . W sposób okrutny dla samego siebie stopniowo wyzwala się spod presji stereotypowego wzorca męskości. W procesie obserwacji umysłu odkrywa, że jego prawdziwym źródłem siły nie jest zakorzeniona w świadomości „męska odwaga”, równoznaczna z brawurą, ale samoakceptacja słabości. Uważność bohatera bierze swój początek w obserwacji ciała. Powtarzające się jak mantra opisy warunków atmosferycznych i oddechu w trakcie medytacji stanowią swoiste stacje – jedyne stałe punkty w drodze „do siebie”.
Książka będzie dostępna w sprzedaży już po weekendzie majowym!
Spotkanie promocyjne odbędzie się 23.05.2018 r. w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie o godzinie 19:00. Spotkanie poprowadzi dziennikarz kulturalny Mike Urbaniak. A ja już niebawem przedstawię wam moje wrażenia z lektury tej książki.
Gratuluję patronatu ! Fabuła bardzo ciekawa !
OdpowiedzUsuńGratuluję patronatu:)!!!!
OdpowiedzUsuńKsiążka ewidentnie jest oryginalna.
Jestem ciekawa Twojej recenzji!
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)
Ja też jestem uzależniona..., ale od książek!
OdpowiedzUsuńGratuluję patronatu.
Gratuluję patronatu.
OdpowiedzUsuńKsiążka idealna dla mnie. 😊
OdpowiedzUsuńJestem ciekawa czy przypadłaby mi do gustu ;)
OdpowiedzUsuńGratuluję patronatu :)
OdpowiedzUsuńHmm, to jest coś, nad czym muszę się dwa razy zastanowić, czy na pewno chcę przeczytać. Niemniej jednak, gratuluję patronatu! ;)
OdpowiedzUsuńZ chęcią ją przeczytam :)
OdpowiedzUsuńBardzo intrygująca pozycja!
OdpowiedzUsuń