"Odchodzić" - Agnieszka Moniak-Azzopardi
Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach
"Narodziny oznaczają śmierć. Jeżeli akceptujemy radość życia, musimy też zaakceptować smutek odchodzenia".
Każdy człowiek niesie swoim życiem jakąś historię, którą warto spisać, by następne pokolenia znały rodzinną spuściznę. Dużo do opowiedzenia mają z pewnością nasi dziadkowie, gdyż to pokolenie, które przeżyło straszne, wojenne czasy i wszelkie dramaty nie są im obce. Dobrze więc, że na rynku pojawia się coraz więcej książek dokumentujących takie zwykłe niezwykłe życia.
Agnieszka Moniak-Azzopardi to doktor nauk społecznych we francuskiej szkole EHESS. Autorka obecnie uczy historii i geografii we francuskim liceum, wykłada także w Szkole Nauk Politycznych w Bordeaux i w Grenoble. Zadebiutowała w 2009 r. wydaną we Francji książką pt. "La Russie orthodoxe. Identité nationale dans la Russie post-communiste". W Polsce wydała także powieść pt. "Niania w Paryżu".
W 1924 r. w małym folwarku Leonówka na Wołyniu rodzi się Heniek. Bohater jest częścią szlacheckiej, ale zubożałej rodziny, która nie ma łatwo na tej ziemi. Losy Henia prowadzą przez najstraszniejsze wydarzenia zapisane na kartach XX wieku. Wydarzenia, które naznaczyły jego życie.
"Odchodzić" to książka napisana na kanwie powieści obyczajowej, oparta na prawdziwych losach. Agnieszka Moniak-Azzopardi przedstawia w niej bowiem życie ukochanego dziadka, nie szczędząc przy tym trudnych tematów, wywołujących do dzisiaj wiele niezgody w naszym narodzie. Losy Henryka to swoista forma utrwalenia jego życia dla potomnych, ale także szeroko zakrojona analiza różnych wydarzeń, jakie targały Europą w poprzednim wieku. Analiza gorzka, pozbawiona poprawności politycznej, prawdziwa.
W książce tło historyczne i obyczajowe zostało wyeksponowane do maksimum, pozwalając tym samym na zderzenie różnych opinii. Autorka nie bała się bowiem dotknąć tematu celowości wybuchu Powstania Warszawskiego, okrucieństwa mordów popełnianych przez UPA na Wołyniu, czy też szarości życia w PRL-u. Nie brakuje także wątku katastrofy Smoleńskiej, która wywołuje do dzisiaj wiele kontrowersji i niezgody wśród Polaków. Jednak wywołującą najwięcej emocji płaszczyzną okazała się dla mnie warstwa powolnego odchodzenia, niemocy fizycznej przy pełnej aktywności psychicznej oraz znieczulicy rodziny na problemy starszych ludzi. To bardzo smutna i mocno realistyczna płaszczyzna, która wywołuje ogrom przemyśleń.
Ta książka to świadectwo życia tysięcy ludzkich istnień, które podobnie, jak główny bohater, wrzuceni w dziejową zawieruchę, pragnęli po prostu żyć. Mocna, refleksyjna i prawdziwa proza, oparta na autentycznych wydarzeniach.
Akutalnie nie mam zbytnio ochoty na publikacje rozgrywające się w minionych czasach, tym samym odpuszczę sobie
OdpowiedzUsuńLubię takie mądre i wartościowe ksiazki.Zapisuję tytuł.:)
OdpowiedzUsuńZapowiada się ciekawa książka... Chyba skuszę się na te pozycje :) pozdrawiam cieplutko :)
OdpowiedzUsuńZapowiada się obiecująco :)
OdpowiedzUsuńBardzo chętnie czytam książki, które są oparte na prawdziwych wydarzeniach. Chętnie zapoznam się z tą pozycją.
OdpowiedzUsuńciezki temat
OdpowiedzUsuńTo emocjonująca lektura! Warto poznać tę część naszej historii.
OdpowiedzUsuńKsiążka nie dla mnie, ale okładkę ma piękną :)
OdpowiedzUsuńSkro oparta na faktach, tym chętniej się z nią zapoznam.
OdpowiedzUsuńKsiążka dla mnie. Chętnie przeczytam. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńChyba nie dla mnie :-)
OdpowiedzUsuńNie przepadam za książkami z historycznym tłem, ale coraz częściej się do nich przekonuję.
OdpowiedzUsuńLubię takie ksiażki.
OdpowiedzUsuńCiężki temat w ciężkich czasach. Dużo książek osadzonych w tym czasie ma bardzo wiele bolu i cierpienia do przekazania. Wydaje mi się, że i w tej jest podobnie
OdpowiedzUsuńKsiążka idealna dla mnie! Uwielbiam wracać do historii :)
OdpowiedzUsuńmm historia eh nie do końca ;D
OdpowiedzUsuńUwielbiam powieści z realną biografią w tle. Moim zdaniem mają w sobie więcej emocji. I z tego co widzę książka nie jest nawet szczególnie droga.
OdpowiedzUsuńtematycznie cięższy kaliber
OdpowiedzUsuńHistorię akceptuję jedynie w takim wydaniu :)
OdpowiedzUsuńKsiążka wydaje się być zarówno interesująca, jak i ważna dla naszego społeczeństwa. Na pewno warto ją przeczytać.
OdpowiedzUsuńGratuluję patronatu :)
OdpowiedzUsuńTo może być świetna książka, zwłaszcza że bardzo lubię czytać o życiu w dawnych czasach i o ludziach, którzy są niezwykli w swej zwykłości. :-)
OdpowiedzUsuńZapowiada się niezwykle emocjonalnie i refleksyjnie!
OdpowiedzUsuńTo naprawdę będzie bardzo wartościowa lektura...
OdpowiedzUsuń